Free cookie consent management tool by TermsFeed

Trhové Sviny: Tipy na výlety v okolí

Poutní kostel nejsvatější trojice - Trhové Sviny

Trhové Sviny jsou od Českých Budějovic jen pár kilometrů, ale jen málokdo je zná. A přitom je tam tak krásně. Pokud se chystáte do Novohradských hor nebo bydlíte ve Svinech či blízkém okolí, mrkněte na těchto pár tipů.

TIP: Zaparkovat v Trhových Svinech můžete nejsnadněji u autobusového nádraží.

Co v článku najdete?

1. Svatá Trojice a Buškův Hamr

Z Trhových Svinů můžete vyrazit po červené turistické (i cyklostezka) k Poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Barokní stavba má půdorys šesticípé hvězdy, svatyně byla postavena v letech 1708-1710. Dále se můžete vydat vpravo po zelené (NS Trhosvinensko). Po pravé straně je záchranná stanice pro domácí zvířata. 🙂

Po několika stovkách kroků dojdete kolem náhonu na Buškův Hamr (tři vodní kola). Otevřeno pro veřejnost mají od úterý do neděle od 10:00 do 17:00. V pondělí je zavřeno. Z hamru pak pokračujte po zelené zpět do Trhových Svinů.

Celá trasa je dlouhá kolem 6 kilometrů.

2. Tereziino údolí (také Terezino nebo Terčino)

Od hradu v Nových Hradech je asi 100 metrů vzdálen vstup do Terezina údolí. Když přijedete včas, zaparkujete bez problémů. Pěšky se pak můžete vydat po zelené kolem hamru ke Stropnickému vodopádu, následně k odpočívadlu, přes hrad Cuknštejn, kolem památného dubu, nad Lázničky a přes Gabrielin rybník. Celá naučná stezka měří 6,8 kilometru.

Terčino Údolí Nové Hrady - Mapy.cz

3. Borovany

Do Borovan stojí jet už kvůli borůvkobraní nebo Restauraci Borovanský mlýn (Trocnovská 112). Najdete tam totiž i:

  • klášter Borovany,
  • bunkr (objekt lehkého opevnění, který je součástí stezky Totalita rozděluje),
  • přírodní koupaliště Lazna.

Kousek od Borovan pak najdete Oboru Nový dvůr.

4. ZOO dvorec

Kousek od Trhových Svinů najdete malý soukromý park exotických zvířat ZOO Dvorec. Mají zde lamy, velbloudy, tapíry, lvy, hrochy, opice, želvy, ale i běžnější zvířata, jako jsou koně, kozy a ovce.

Parkování je u parku hned přes silnici a zaplatíte za něj společně se vstupenkou. Protože je ZOO menší, než třeba ta Plzeňská, zvířata jsou vám podstatně blíž.

5. Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk pochází z 13. století a přiléhá ke krásnému rybníčku. Hned u tvrze je pak Kosel Stětí sv. Jana Křtitele. Není to výlet na celý den, ale rozhodně doporučujeme zastávku.

6. Rozhledna Besednice

Jak už název sám o sobě vypovídá, nedaleko Besednice najdete rozhlednu. Parkování v Besednici najdete téměř kdekoli a k rozhledně se dostanete pěšky asi za 30 minut.

7. Nové Hrady

V nových hradech najdete krásný hrad, ještě krásnější zámek, historickou kovárnu, Novohradský jinan s obvodem kmene 188 cm (výška 12 m) a také vstup do Terezina údolí.

8. Rozhledna (a lanovka) Kleť

Pokud patříte mezi milovníky prudkých kopců, kamenitých a lesních cest, bude pro vás tenhle výlet to pravé. Zaparkovat můžete v obci Holubov, z které je to na vrchol po zelené turistické značce 6,5 kilometru. Druhou možností je pak parkoviště přímo pod lanovkou na Kleť (odtud půjdete pěšky na vrchol 3,5 kilometru).

My jsme vyrazili pěšky z Holubova k lanovce. S ohledem na plánovaný oběd mezi 11 a 12 hodinou a následným přejezdem do Českého Krumlova jsme se rozhodli, že pojedeme lanovkou na vrchol. Přišli jsme 5 minut před devátou (lanovka jezdí od devíti každou hodinu). Cena za osobu je 100 Kč v jednom směru, 150 pak i zpáteční. My jsme zvolili jednosměrnou jízdenku a byla to pravděpodobně nejlépe utracená stokoruna v celé naší cestovatelské éře.

Po vyjetí na Kleť zaplatí dospělý ještě 50 Kč (na hlavu) při vstupu na rozhlednu. Na vrcholku strávíte kolem půl hodinky a pak se můžete vydat lanovkou či pěšky zpět.

Na oběd doporučujeme restauraci Pod Kletí v Holubově. Skvělá chuť asi 8 hotovek, super obsluha a ceny (Svíčková 99 Kč, Buchtičky se šódó 86 Kč ..). S pitím dáte pro dva lidi asi 250 korun. To je jako jeden oběd v Krumlově – a to se ani nenapijete. 🙂

9. Novohradské hory

Novohradské hory jsou pro milovníky přírody a strmých stoupání. Vyrazit můžete například z Hojné Vody (parkování naproti Hotelu Hojná Voda). Z výšky asi 850 m. n. m. se vydejte po červené turistické stezce na vrchol Kraví Hora (953 m. n. m.). Z Kraví hory pak pokračujte po červené přes rozcestí Pod Kraví horou (asi 850 m. n. m.) na další vrchol – Kuní horu (925 m. n. m.). Pak se mezi loukami vydejte do vesničky Staré hutě. Odtud můžete vyrazit k autu zpět do Hojné Vody nebo na třetí vrchol ve výšce 1 034 m. n. m.) – Vysokou horu. Celý okruh vám vyjde na cca 15 kilometrů.

A teď trochu dál

10. Třeboň

Z Trhových Svinů je to do Třeboně půl hodinky autem. Pokud se chcete vydat do města pěšky, nejlepší je parkování u hráze Světa (P9 Světská hráz). V sezóně je placené i o víkendu – cena za hodinu je 10 Kč. Pěšky se od auta dostanete až na náměstí maximálně za 15 minut.

Kromě centra Třeboně s krásným zámkem a mnoha restauracemi kolem náměstí můžete vyrazit na Schwarzenberskou hrobku, objet či obejít rybníky Svět či Rožmberk nebo zajít na prohlídku pivovaru Regent. Každý si najde to svoje.

11. Český Krumlov

Do Českého Krumlova trvá cesta asi 35 minut. Zaparkovat můžete na placených parkovištích kousek od centra nebo se projít od Lidlu/Kauflandu (Tovární ulice) asi 2,5 km. Po cestě od nákupní zóny není vidět nic zajímavého a v případě, že je přes 30 stupňů ve stínu, získáte příjemnou kůrčičku. Stín budete hledat jen stěží.

V Krumlově je toho spousta. Hlavně turistů, kteří tvoří neskutečné davy v okolí zámku, všech restauracích nebo na mostech. V Krumlově platí pravidlo, že čím výše se dostanete, tím víc budete sami. U řeky jsou vodáci a turisté, v zámecké zahradě pak vodáky nepotkáte a turistům se obvykle do takového kopce nechce chodit.

Z restaurací mohu doporučit Hospodu 99 v ulici Věžní (s číslem 99), kde mají super burgery. Na dezert pak můžete zajít třeba do kavárničky Kafemlejnek. Při vstupu do kavárny pozor na hlavu, při odchodu pozor na placení – pouze v hotovosti.

12. Lipno

Lipno je všemi opěvované místo, mě s Mařenkou se tam ale moc nelíbí. Můžete se vydat třeba na stezku v korunách stromů, kde vstup činí 250 Kč pro osobu. Pokud se necháte vyvézt lanovkou a z horní části stezky se svezete na kusu koberce po skluzavce, vyjde vás to na další pěkné peníze.

Kromě toho můžete vyrazit na kole, koloběžkách, bruslích nebo šlapadlech.

Petr Krauz

Autor: Petr Krauz


Jsem 🔎SEO konzultant, také se věnuji PPC a focení. 📷 Největší závislostí je cestování- poznávání krás České republiky i těch nejodlehlejších koutů světa. Mezi nejoblíbenější destinace patří rakouské Alpy, česká Pálava nebo třeba Dubai v SAE. Kam to bude příště?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *