Free cookie consent management tool by TermsFeed

Dubajské dobrodružství – 5 NEJ míst světa

Flydubai - obrazovka/mapa

V květnu 2016 jsme, ještě jako svobodný pár, vyrazili s Mařenkou do Dubaje (s Fischerem). O této dovolené jsem snil několik let a musím říct, že neměla jedinou chybičku.

Letěli jsme s Flydubai přímo z Prahy. Let trval přibližně 6 hodin a za tu dobu jsme se ocitli v úplně jiném světě. Jiná kultura, architektura, lidé, jídlo, prostě všechno. Už při výstupu z letadla nás nakopl zpět, skoro k pilotovi, horký vzduch.

  • do letadla si vezměte Eura nebo USD (za AED si nic nekoupíte a alespoň voda by se hodila)
  • peníze se dají vyměnit běžně i u nás v CZ směnárně (případně na hotelu)
  • nejezděte v polovině května – přes den se teploty pohybují mezi 42 a 47 °C
  • všude jsou klimatizace na maximum (hotely, auta, obchody) – vezměte si něco přes sebe
  • zjistěte si něco více o zahalení – hlavně pro ženy (nebo napište dotazy do komentářů)
  • běžně zaplatíte i Eurem nebo USD (i výlety na hotelu)

Ve Spojených arabských emirátech jsme strávili jeden horký týden. Pojďme se společně podívat na dubajská NEJ.

Nejvyšší budova světa a nejrychlejší výtah na světě

Největší dojem v nás zanechala Burj Khalifa – budova s úctyhodnými 828 metry. Vstup do Burj Khalifa je přes obchodní centrum Dubai Mall. Doporučujeme si zakoupit vstupenku předem, nemusíte pak čekat dlouhé fronty. Cena za vstupenku byla asi 125 AED (700 Kč) za dospělou osobu. Vyhlídka je denně otevřena od 8:30 do 1:00 v noci. Od 15:30 do 19:00 stojí vstup pak 200 AED, bez čekání půjdete za 300 Arabských dirhamů.

S touto budovou se pojí ještě jedno světové nej. Tím je nejrychlejší výtah na světě. Výtah vás rychlostí 18 m/s vyveze až do 124. podlaží, kde se nachází vyhlídka ve 452 metrech. A vyveze vás stejně rychle, jako výtah u nás v domě, který ale jede do třetího patra.

Výhled je odsud na celou Dubaj a z té výšky se vám tají dech. Když jsem psal článek, trochu jsem pátral po dalších zajímavostech tohoto giganta.

  • výstavba trvala 6 let (2004-2010)
  • 37 pater zabírá hotel, pak je zde 700 bytů a v 78. patře je plavecký bazén
  • jeden metr čtvereční pokoje se prodával za 43 000 USD
  • až 4 měsíce trvá 36 lidem, než umyjí všechna okna – to ještě nepotkali naše výškaře

Největší obchodní centrum světa

V Dubai Mall najdete snad úplně všechno, na co si vzpomenete. Kromě více než 1 200 obchodů je zde nespočet restaurací a kaváren. Nás překvapilo ledové kluziště Dubai Ice Ring o rozměrech normálního hokejového hřiště.

Kluziště v Dubai Mall - Ice Rink

Když jsme narazili na Dubai Dino, říkali jsme si, že už nás v Dubaji snad nemůže nic překvapit. Uprostřed obchodního centra totiž mají kostru pravého dinosaura, kterého si sem nechali dovézt z Kanady. Dinosaur měří přes 7,5 metru a pochází z doby před více než 155 miliony let. Proč mají kostru pravého dinosaura? Protože jí chtěli.

Dinosaurus v Dubai Mall

Největší akvárium na světě

V Dubai Mall také nezapomeňte navštívit Dubajské akvárium neboli Under Water Zoo. Akvárium má na výšku přes dvě patra obchodního domu. Za poplatek můžete projít tunelem přímo skrz akvárium, ale i zadarmo je vidět nespočet ryb a mořských živočichů. Při pohledu na tento obří kolos, mě napadlo, co by se asi stalo, kdyby stěna akvária praskla. 🙂

Akvarium v Dubai Mall

Největší fontána na světě

Hned u Dubai Mall se rozkládá největší fontána na světě – The Dubai Fountain . Designéři se inspirovali tančící fontánou Bellagio v Las Vegas. Jen jí udělali o 20 % větší.

Voda tryská až do 150 metrů a v jednu chvíli do vzduchu vylétne až 83 tisíc litrů vody. Každých 30 minut zde můžete zažít jedinečnou show vody, hudby a světla. Doporučuji fontánu navštívit až za tmy. My jsme měli štěstí i na výběr hudby – hrála nám klasická arabská písnička (odborně řečeno) a tak byla atmosféra celé show ještě mrazivější.

Nejdražší hotel na světě

Mezi Dubajské nej patří jednoznačně také hotel Burj al-Arab ve tvaru plachetnice. Neoficiálně je označován jako sedmihvězdičkový hotel a patří mezi nejluxusnější a nejdražší na světě. Hotel leží na umělém ostrově kousek od pláže Jumeirah. My jsme měli možnost ho vidět pouze z pláže, kousek od autobusu. Blíž nám v rámci výletu bohužel nevyšel čas. Asi se tam budeme muset příště ubytovat 🙂

Burj al-Arab hotel

Jednou ze zajímavostí je, že architekt hotelu Tom Wright si tak trochu vystřelil z Arabů. Při pohledu z moře je totiž viditelný největší křesťanský kříž na světě. Zda se jedná o záměr architekta vnést do země trochu křesťanství, nebo zda jde jen o náhodu a kříž pouze zapadá do celé konstrukce, se asi nedozvíme. Burj-al-Arab se tak fotí obvykle jen ze strany od pláže.

Také jsme viděli

Nebyly to jen tahle NEJ místa. Z Rás al-Chajma jsme vyrazili džípem do pouště, viděli jsme hotel Atlantis The Palm a přístav Dubai Marina.

Tak jedeme znovu?

V příštím roce bychom se do Dubaje rádi vrátili, od poslední návštěvy uplynuly již tři roky a v tomhle neskutečném městě za tu dobu vyrostlo nespočet nových staveb. Mimo moderní stavby nás také láká stará část Dubaje s typickými trhy a horami koření.

A protože jsme to zvládli v Thajsku přes Vánoce 2017, pojedeme i teď bez cestovky.

Petr Krauz

Autor: Petr Krauz


Jsem 🔎SEO konzultant, také se věnuji PPC a focení. 📷 Největší závislostí je cestování- poznávání krás České republiky i těch nejodlehlejších koutů světa. Mezi nejoblíbenější destinace patří rakouské Alpy, česká Pálava nebo třeba Dubai v SAE. Kam to bude příště?

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *