Free cookie consent management tool by TermsFeed

Přes 10 výletů v blízkém okolí Plzně

Pokud nemáte na výlet celý den, ale i přesto chcete někam vyrazit, podívejte se na tyhle tipy pro rychlovýlety. A protože vyrážíme z našeho bytu v Černicích, většina našich cest vede jižním nebo východním směrem od Plzně.

Zámek Kozel

Zámek Kozel navštěvujeme rádi nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic je to jen 10 kilometrů. Zámek Kozel je klidným místem pro odpolední procházku okolo rybníku, nebo kávu v místní kavárně. V okolí zámku se rozléhají krásné zahrady, možná i proto jsme si toto místo vybrali jako naše svatební.

Hrad Radyně

Hrad Radyně byl postaven v letech 1356-1361 a od té doby se majestátně tyčí nad Starým Plzencem. My se na Radyni vydáváme z Černic, po žluté turistické stezce, která je dlouhá tam i zpět asi 8 kilometrů.

Kdo chce, může na hrad dojít pěšky také ze Starého Plzence nebo Štáhlav. Pro lenochy je k dispozici parkoviště přímo pod hradem, u kterého také naleznete nedávno otevřenou restauraci. Z hradu se vám naskytne krásný výhled do krajiny a ještě se dozvíte něco o tajemném Radoušovi. Otevírací doba Radyně je proměnná a tak ji určitě omrkněte, než vyrazíte.

Andrejšky

Skály Andrejšky doporučujeme spojit s výletem na hrad Radyně, nachází se totiž jen kilometr od hradu. Můžete si projít celou skalní stezku, která není nijak náročná a tak ji určitě zvládne celá rodina (jen pro kočárky není zrovna ideální). Jednou ze zastávek je vyhlídka, ze které je krásný výhled na Radyni. Celková délka stezky je cca 3,5 kilometru.

Vyhlídka Mariina skála

Nedaleko Milínova se nachází vyhlídkový altánek Mariina skála, ze kterého je pěkný výhled do přírodního parku Kornatický potok. K vyhlídce se snadno dostanete od zrevitalizovaného parkoviště u lesní cesty vedoucí ke Kornatickému rybníku. Cestou si nezapomeňte prohlédnout roztomilá prasátka, která tu chovají místní obyvatelé.

Mariina Skála - mapy.cz

Hrad Lopata

Výlet na Mariinu skálu rozhodně stojí za spojení s návštěvou hradu Lopata, který leží 2 kilometry daleko. Hrad byl založen ve 14. století Heřmanem z Litic a zničen byl husitskými vojsky.

Celou procházku přírodním parkem Kornatice pak můžete zakončit u Kornatického rybníka a udělat si tam fajnový piknik. #EnergieSbalenáNaCesty

Rozhledna Kotel u Rokycan

Na vrcholu Kotel u Rokycan se tyčí 28 metrová kovová rozhledna Kotel, ze které je za dobrého počasí výhled na Brdy, Šumavu a Radyni. V případě dobrého počasí zahlédnete i vrcholky Alp. Dojdete sem příjemnou procházkou z parkoviště na rozcestí, kde s klidem můžete zanechat svůj povoz.

Kokotsko

Další příjemnou procházkou je okruh Kokotskem. My jsme zaparkovali nedaleko koupaliště v Nové Huti a vyrazili jsme po modré turistické značce k Dolnímu Kokotskému rybníku od kterého jsme pak pokračovali po zelené do Bušovic a zpět do Nové Huti. Po cestě uvidíte studánku U Čůráčku, Čertův kámen, dva rybníky a když budete mít štěst, tak také miliony žab, které skáčou všude kolem.

Trasa na Kokotské rybníky z Nové huti

Vodopád Dírka

Nedaleko Břas se nachází vodopád Dírka. Vodopád je tři metry vysoký a leží na Díreckém potoce. Zaparkovat můžete v Darovanském dvoře a odtud se vydat po červené turistické značce k vodopádu. Po procházce přijde vhod občerstvení v restauraci Darovanský dvůr. Milovníci golfu mohou využít místní krásně upravený green a lenoši zase wellness centrum.

Zřícenina hradu Skála

Nedaleko Přeštic můžete navštívit zříceninu hradu Skála ze 14. století, která nás překvapila svými mohutnými rozměry, ve své době se muselo jednat o opravdu obrovský hrad. Zaparkovali jsme v blízkých Radkovicích a došli sem příjemnou procházkou.

Zřícenina Vlčtejn

Na zříceninu Vlčtejn ze 13. století vede cesta po silnici od zastávky vlaku Zdemyslice. Pokud sem pojedete autem, můžete zaparkovat v obci Vlčtejn, na hrad je to jen kousíček. Po prohlídce hradu se můžete vydat do nedaleké obory, kde se chovají daňci.

Dobřany

Do Dobřan jezdíme většinou na kole, ale tentokrát jsme jeli autem a navštívili jsme vyhlídkovou Mohylu na Šlovickém vrchu. Mohyla je kamenná a je z ní skvělý výhled do okolní krajiny.

Šlovický vrch a vyhlídková mohyla

Po cestě na vrchol spatříte Mooronské koně, které se pasou v přilehlých ohradách. Výlet doporučujeme zakončit na zmrzlině U hřiště, kterou si nesmíte nechat ujít.

Další výlety?

Petr Krauz

Autor: Petr Krauz


Jsem 🔎SEO konzultant, také se věnuji PPC a focení. 📷 Největší závislostí je cestování- poznávání krás České republiky i těch nejodlehlejších koutů světa. Mezi nejoblíbenější destinace patří rakouské Alpy, česká Pálava nebo třeba Dubai v SAE. Kam to bude příště?

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *