Free cookie consent management tool by TermsFeed

6 tipů na výlet v Orlických horách – okolí Rychnova nad Kněžnou

Bříza na Velké Deštné | Velká Deštná v dubnu

O Orlických horách se říká, že patří mezi jednu z nejčistších lokalit České republiky. Na takové označení mají bezpochyby právo. Po třech dnech jsme s manželkou Maňánkou potkali jen minimum turistů (v porovnání s Krkonoši nebo Šumavou téměř nikoho), krajina je bez odpadků a přírody se stroje ještě nestihly dotknout.

O Velikonocích jsme se vydali právě sem, do Orlických hor. Od pátku do neděle. S naším vstáváním a tempem nebyl problém za tři dny stihnout to, co by někomu trvalo celý týden.

Výběr ubytování a cesty

Poslední dobou jezdíme jen přes Airbnb. Nejsme nároční a nepotřebujeme pětihvězdičkový hotel s all inclusive. Ne v ČR a rozhodně ne na víkend. Zvolili jsme horní patro rodinného domku u mladého páru nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Cesta z Plzně vede po dálnici přes Prahu, do Hradce Králové. Pak je to kousek po okreskách.

A teď pojďme na ty tipy!


1. Jezero u Rychnova nad Kněžnou

V Rychnově nad Kněžnou jsme objevili zámek, Lidl, Tesco, Kaufland a Ivanské jezero. A to jezero je z těchhle míst nejzajímavější. 🙂 Hráz Ivanského jezera s délkou 82 metrů byla vybudována v roce 1907 pro ochranu před povodněmi.

Trasa z Rychnova nad Kněžnou na Ivanské jezero

Jezero se dá obejít a po stejné cestě se můžete vrátit zpět do Rychnova. Celá stezka je dlouhá asi 7,5 kilometru.

2. Hrady Potštejn a Litice

Jen pár kilometrů od Rychnova nad Kněžnou najdete vesničku Potštejn. Zde si přijdou na své milovníci hradů a zřícenin. Přímo v Potštejně totiž najdete hrad z konce 13 století, který byl v druhé polovině 20. století zrekonstruován a od té doby ho lze navštěvovat.

Jen kousek od Potštejna najdete pak zříceninu hradu Valšov a hrad v Litice nad Orlicí.

Celá trasa vychází asi na 12 kilometrů.

3. Velká Deštná a Masarykova chata

Velká Deštná patří se svou výškou 1 115 m.n.m. k nejvyššímu bodu Orlických hor. Výstup na horu byl stížený sněhovou tuhou pokrývkou a malými potůčky z tajícího sněhu po celou cestu k vrcholu.

Cesta na Velkou Deštnou a Masarykovu Chatu z Luisina údolí
Cesta na Velkou Deštnou a Masarykovu Chatu z Luisina údolí

Začít můžete (tak, jako my) v Luisině údolí, po zelené a asi 40 minutách dojdete na Velkou Deštnou. Pokračovat můžete na Masarykovu chatu (+ vyhlídka na Šerlichu).

Bříza na Velké Deštné | Velká Deštná v dubnu

Abyste nešli tu stejnou cestou nazpět, vydejte se po žluté směrem na Šerlišský důl a dál na Deštné v Orlických horách – Zákoutí. Odtud půjdete po modré do slušného kopečka asi 2 kilometry. A jste zpět u auta v Luisině údolí.

4. Skanzen Uhřínov (Villa Nova) a Český Hobitín

Skanzen Villa Nova jsme navštívili v sobotu 20. dubna. Trochu nás překvapilo, že tam nebyl nikdo. Vůbec nikdo. Ano, provoz je oficiálně od července do září. 🙂

Ke Skanzenu v Uhřínově jsme nalepili ještě 16 kilometrů vzdálený Český Hobitín. Pro CZ Hobbiton musíte být opravdu zapálení nadšenci. 🙂 Oceňujeme ale snahu majitele o vybudování něčeho, za čím byste museli (i když trochu na jiném levelu) na Nový Zéland.

5. Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují má hezké náměstí a zámek se zámeckou zahradou. Na prohlídku zámku jsme nešli, ale Kofola, zmrzlina a chvilka odpočinku ve stínu přišla vhod. Pokračovali jsme do zámecké zahrady, která je se zámkem propojena dřevěným mostem, který stojí za to vidět.

6. Pardubice

Do Pardubic jsme zajeli po cestě z Orlických hor do Plzně. Město nabízí historickou část a pak ten nevzhledný zbytek. Historická část skýtá Pernštejnské náměstí (dříve celé město) a krásný zámek. My jsme si prošli prohlídkou na 40 minut (70 Kč na osobu) nádvoří, valy kolem zámku a kapli Tří králů. Na nádvoří se mezitím vznešeně procházelo asi 10 pávů.

Zámek Pardubice

Od roku 2019 je v plánu dvouletá rekonstrukce.

Co dalšího v Pardubicích? Perník, 90 tisíc lidí a dostihová dráha. Protože nemáme moc rádi lidi a perník si můžeme koupit kdekoli, zajeli jsme na pardubické závodiště. Prošli jsme se po trávníku mezi překážkami a prozkoumali vítěze Velké pardubické od roku 1874.

Když vám vyjde čas, zajeďte se podívat také na Kunětickou horu kousek od Pardubic.

TIP: Do oblasti můžete vyrazit také karavanem. Půjčeným i vlastním po kompletním servisu.


Další místa, která prozkoumejte za nás

Petr Krauz

Autor: Petr Krauz


Jsem 🔎SEO konzultant, také se věnuji PPC a focení. 📷 Největší závislostí je cestování- poznávání krás České republiky i těch nejodlehlejších koutů světa. Mezi nejoblíbenější destinace patří rakouské Alpy, česká Pálava nebo třeba Dubai v SAE. Kam to bude příště?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *