Free cookie consent management tool by TermsFeed

Londýn

Londýn je první město o kterém sepisuji řádky, i když už mám něco málo procestováno. Navštívila jsem jej nyní v dubnu 2023 již po třetí s odstupem několika let a vím jistě, že to nebylo naposledy. Po nějakém čase člověk sice na všechny ty londýnské krásy trochu pozapomene, ale když se sem vrátíte, okamžitě si vybavíte, co Vás na městě tolik uchvátilo. Předchozí dvě výpravy jsem absolvovala autobusem, kdy cesta trvala přibližně 17 hodin, a nebudu lhát, bylo to peklo. 🙂 Za poslední roky jsem si zvykla cestovat převážně letecky a mohu s čistým svědomím říct, že se dají letenky sehnat v dost podobné cenové relaci, jako jízdenky na autobus. Pro tentokrát tedy bez jediného mrknutí oka vyhrála letecká doprava. Pokud se nebojíte létat, hurá do toho!

Do Londýna jsem odcestovala s kamarádkou na čtyři celé dny jen s příručním zavazadlem. Dalo by se s ním určitě cestovat i na dýl, ale v případě, že máte stejně jako já, rádi nakupování, setkáte se tu s jedním zásadním problémem. Město totiž nabízí opravdu obrovské množství lákadel od oblečení, kosmetiky, až po dětské hračky, A kdo se tu opravdu skvěle vyřádí, jsou na 1000 % milovníci Harryho Pottera (a tím já prosím pěkně jsem). Prostě každý si tu najde to své a je jen na Vás, zda podlehnete nákupní horečce, anebo si uděláte výlet spíše ekonomičtější a spokojíte se s tím, že si toho na památku tolik neodvezete. Btw. i do příručáku, jistě něco vmáčknete. Mám na vlastní kůži ozkoušeno. 🙂 Každopádně já byla za příručák ráda hned ze dvou důvodů. Jednak jsem díky omezenému volnému místu ušetřila pěkných pár tisíc, protože patřím přesně mezi lidi, kteří by si nejradši celý Londýn odvezli domů 🙂 a druhak je větší zavazadlo za příplatek a né úplně malý.

Pár kroků od London Eye

Co se týče ubytování, je Londýn skutečně hodně drahý. Noc nás v průměrném hotelu vyšla na 1.800 Kč bez snídaně. V hotelu bylo čisto a přišly jsme se sem opravdu pouze vyspat, takže jsme ani žádné další služby nepotřebovaly. Velký plus pro nás byla lokalita, protože jsme byly pevně rozhodnuté, pokusit se celé čtyři dny chodit co nejvíce pěšky. Veřejnou dopravu jsme použily pouze dvakrát, a to vlak z Letiště Stansted do centra a potom ještě vlak do ateliérů, kde se natáčel Harry Potter, o kterém Vám povím více v dalším článku. Harry si totiž samostatný článek opravdu zaslouží. Jízdenky z letiště do stanice London Liverpool Street (vlak jede necelou hodinu, a to každých cca 15-30 minut), nás vyšly na 22 liber. Z této stanice jsme již pokračovaly pěšky do hotelu. Cesta nám zabrala přibližně 45 minut a za tu malou chvíli jsme se stihly naprosto dokonale naladit na Londýnský život. Na Liverpool Street nás nejprve obklopoval jeden mrakodrap vedle druhého, ale čím víc jsme se blížily k hotelu, tím více se Londýn měnil. Po mrakodrapech nebylo rázem ani vidu, ani slechu a my se ocitly v prostředí historických budov a starobylých kostelů v oblasti, která nese název Bank and Monument. Najednou nevíte, zda jste stále v Londýně, anebo zda jste se neocitli v samotném srdci Itálie. Kolem dokola se můžete kochat nádhernými římskými budovami a v naprosto každé ulici Vás něco uchvátí. Nepřehlédly jsme ani tyčící se památník Christophera Wrena, což byl jeden z nejslavnějších anglických architektů své doby. Když jsme se dostaly až k řece Temži, věděly jsme, že se blížíme k našemu ubytování. Vybraly jsme si Hotel Ibis London Blackfriars, který pro nás byl ideálním místem díky své poloze. Nacházel se totiž pouhých cca 10 minut od London Eye, kolem kterého jsme pak každé ráno vcházely vstříc novým zážitkům. Jo a nebudu lhát! Hned při příjezdu nás přivítalo pravé nefalšované britské počasí, ale radost nám z výletu rozhodně nevzalo. A další dny? Už jen pod mrakem nebo slunečno. Docela výhra říkám si.

A co jsme vše stihly?

Určitě bych se mohla naopak rozpovídat o tom, co všechno jsme nestihly, ale jelikož vím, že se do Londýna znovu vrátím, ani mě to nemrzí.

Naše výprava vždy započala cestou směrem k London Eye a tak i končila, protože jsme kolem něj procházely i při zpáteční cestě na hotel. A jestli něco stojí za to vidět v noci, tak právě London Eye. A jaká krása se nám povedla díky rozkvetlým stromům? To můžete vidět níže na fotografii. Musím říct, že se dodnes nemohu pohledem na fotky nabažit, a co teprve když tam jste a vidíte vše naživo? Tohle místo nás skutečně uchvátilo. Zklamání však přišlo z nočního Big Benu, který byl před pár lety daleko více osvícený, než jak ho můžeme vidět dnes. Ale London Eye, které je situované hned vedle přes řeku, nám rozčarování zase hezky vykompenzovalo.

A teď zpět k prvnímu dni. Pokračovaly jsme kolem Big Benu a Westminsteru dál směrem na Trafalgar square a Piccadilly Circus. Po cestě jsme potkaly obchůdek Harryho Pottera (je jich po Londýně několik). No, tady jsme se docela zdržely. 🙂 Poté jsme pokračovaly dál a prošly si čtvrť SOHO, ze které se můžete dostat na Leicester Square do několikapatrového obchodu s bonbony M&M’S. Určitě stojí za navštívení, jen doporučuji navštívit obchod až ve večerních hodinách, a to klidně hodinu před zavíračkou, protože přes den se stojí opravdu veliké a dlouhé fronty, než se vůbec dostanete dovnitř. Hned vedle je obchod LEGO. Jeho milovníkům doporučuji přibrzdit, jen platí úplně to samé, co u obchodu M&M’S a je tedy dobré nechat návštěvu až navečer. Dál jsem pokračovaly směrem k Oxfrod street. Jedná se o vyhlášenou nekonečně dlouhou ulici s obchody, ze kterých určitě neodejdete s prázdnou. Jestli Vás nakupování pohltí, můžete tu shoppingem strávit klidně i půl den. Opět mluvím z vlastních zkušeností. 🙂 A pokud máte děti, určitě nesmíte minout několika patrovou hračkárnu Hamleys.

Další den jsme vyrazily obvyklou trasou kolem London Eye a Big Benu a daly se směrem k St. Jame’s Park. Procházkou parkem míjíte spousty spokojených lidí, kteří si sem odskočí z práce jen tak na svačinu nebo oběd. Připadáte si, jako by se čas zastavil. Královský park zdobí krásné jezírko s vodotryskem, kolem kterého pobíhají zvířata. Zvědavé veverky čekají, zda nedostanou nějakou mlsku, kachny a husy se vesele koupou. Z parku dojdete k jedné z nejdůležitějších budov, a to k Buckinghamskému paláci. Dále jsme pokračovaly přes Oxford street k dalšímu parku, který nese název Hide Park. Zde si můžete půjčit šlapadla a vidět krásy parku z jiného úhlu. Všude kolem opět pozorujete skupinky lidí, piknikující na trávě a užívající si konečně slunečného počasí. A i tady si Vás veverky najdou. Z Hyde Parku se můžete vydat směrem ke Kensingstonskému paláci, což je sídlo Kate a Williama. Cestou nezapomeňte omrknout památník Prince Alberta, který za návštěvu také stojí. Až dorazíte k paláci a budete stát čelem k němu, vydejte se doprava, ke vchodu do zahrady, ve které se vznešeně tyčí socha Diany s malými princi. Je to nádherné místo s všudypřítomnými rozkvetlými květinami. Dýchne zde na Vás takový zvláštní klid. Následně jsme se vrátily do čtvrti SOHO na večeři a pak si na Trafalgar square naprosto spontánně zatančily s místními umělci a já se cítila tak šťastná a volná. A ruku na srdce, u nás si na náměstí jen tak tančit nezačnete. Tančili všichni. Mladí, staří, děti, ženy i muži. Po tanečku už jsme se jen tak ledabyle procházely nočním Londýnem a plánovaly další den, kdy nás čekala návštěva Warner Bros studia, ale o tom také až v dalším článku.

Poslední den jsme navštívily Britské muzeum, které se nachází v obvodu Camden. Do muzea je vstup zdarma a patří se svými více než 8 miliony exponáty k největším muzeím na světě. Můžete zde strávit nepočet hodin a stále se budete mít na co dívat. Otevřené bylo už v roce 1753 a je průřezem takřka 2 miliony let starou historií světa. Každý si tak v muzeu najde to své. Naše další kroky mířily na Tower Bridge, který jsme tentokrát nestihly vidět v noci, ale z předešlých návštěv mohu tento noční zážitek jedině doporučit. Jedinou nevýhodou je poloha mostu, která je co se centra týče trošku z ruky. Hned vedle můžete navštívit pevnost Tower of London, která byla dříve využívána, jako vězení. Byl zde kupříkladu vězněn i nacistický pohlavár Rudolf Hess. Dnes slouží pevnost k uchování korunovačních klenotů a jako turistická atrakce.

Snažila jsem se zde vypíchnout za mě úplně nejdůležitější místa, ale je jich samozřejmě mnohem více. Některé objevíte i třeba náhodně, při toulkách Londýnskými ulicemi. A ač se jedná jen o zlomek možností, které Londýn nabízí, vidíte, že ta hlavní lákadla se dají krásně zvládnout za 4 dny.

Bez dobrého jídla není dobrých výkonů

Jelikož jsme opravdu každý den vydávaly dost energie chůzí a v průměru každý den nachodily kolem 25 km, potřebovaly jsme se i pořádně posilnit. K snídani si většinou daly Sandwich s kafíčkem z kavárničky Pret A Manger. Tento řetězec najdete opravdu na každém rohu. A pak, jen co jsme potkaly kavárnu Starbuck, daly si nějakou tu mňamku i tam. Oba řetězce jsou srovnatelné s cenami u nás. Hned první den jsme, ale udělaly výjimku a nasnídaly se v místní kavárně, která na první pohled vypadala fantasticky, ale jimi podávaná káva na tom byla už o něco hůře. 😀 Abych kavárně úplně nekřivdila, jídlo měli super. Objednaly jsme si zde klasickou britskou snídani a potom ještě napůl lívance. Moc dobrý, ale taky zlatem zaplacený! Za snídani jsme ve dvou zaplatily v přepočtu cca 1700Kč! Uff!

Co se týče obědů a večeří, tak to jsme se upřímně snažily stravovat úsporněji než, jako při výše zmíněné snídani. V Londýně hodně frčí street food a na něm jsme skoro celé čtyři dny žily. Možná si řeknete, co je na tom dobrého? Na to Vám povím jen jedno. Bylo to sakra dobrý. Pokud neřešíte nějaké diety, anebo Vám nevadí je výjimečně porušit, tak si street food užijete.

Za sebe mohu doporučit podnik FIVE GUYS. Jedná se sice o nejdražší fast food, který jsem v životě měla, ale stojí za to. V nabídce kromě burgerů najedete i hotdogy a sandwiche. My jsme měly jasnou volbu… jak jinak než burger. Funguje to tak, že si vyberete z nabídky, konkrétní druh burgeru a následně si nadiktujete veškeré přísady, které do něj chcete, tudíž se Vám nikdy nestane, že Vás překvapí něco, co nejíte. My si k burgeru daly ještě hranolky. Podotýkám, že střední. Podle toho, na jaké jsme zvyklé v ČR, tzn. tak akorát. Množství, které jsme následně dostaly, nás posadilo slušně řečeno na zadek. Takovou nálož hranolek jsem snad v životě neviděla a opravdu nešly sníst (a to jsem vyhlášená jako veliký jedlík). Pokud nebudete chtít nesnědené hranolky vyhazovat, dejte si 100 % malý.

Jo a cestou z Trafalgar square směrem k Piccadilly Circus je jedno lákadlo vedle druhého. Nás naprosto fascinoval obchůdek s koblihami. Mohu s čistým svědomím říct, že jsem lepší nikdy nejedla.

A prosím pěkně, nezapomeňte si dát Corn dog. Jedná se o párek v rohlíku na špejli. Obalený je v těstíčku a následně usmažený. Sice hodně nezdravé, ale taky hodně dobré. A na dovolené si dopřát přece můžete, ne? 🙂

A abych nezapomněla, tak určitě stojí za zmínku i čínská čtvrť SOHO v obvodu Westminster, na kterou narazíte právě cestou z již zmíněného Trafalgar Square. Je zde nespočet restaurací, klubů a obchodů. Krom dobrého jídla tu na Vás čeká ale i nefalšovaná londýnská, rušná atmosféra. Spolu s malebnými uličkami rozhodně stojí za zažití. 🙂

Markéta Berntová
když si člověk uvědomí, že je život i přes všechny ty složitosti dar, teprve pak začne žít 🤍 A pokud se k tomu uvědomění přidá menší bonus v podobě cestování, moje veliká láska a zároveň závislost, tak už to pro mě znamená jen jedno🤍 ráj

Komentáře: 2

 1. Dobrý den Markéto, moc pěkný cestopis. chtěla bych se zeptat, ve kterém hotelu jste bydlely. Chystám se do Londýna s dcerou a hledám nějaké osvědčené ubytování. děkuji Alžběta

  1. Dobrý den Alžběto :-),
   velmi mě těší, že se Vám článek líbil.
   Ubytované jsme byly v Ibis hotelu nedaleko London Eye. Když budete mít další dotazy, ráda zodpovím. Pokud máte Vy nebo Vaše dcera rády Harryho Pottera, doporučuji si přečíst článek o výletu do ateliérů. Opravdu moc doporučuji.
   Přeji Vám krásný výlet do Londýna a doufám, že se Vám bude líbit tak jako mně! ☺️
   Markéta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *