Free cookie consent management tool by TermsFeed

Den otevřených sklepů na Kraví Hoře

„My máme rádi vííínooo, milujeme krásné ženy a zpěv…“ Kdo by tenhle populární song od kapely Chinaski neznal. A my víno rádi máme. Proto se také několikrát ročně vydáváme na Moravu.

V květnu padla volba na místo, které každého zaujme už svým názvem – Svobodná spolková republika Kraví Hora. Ano, jedná se skutečně o stát, kterému bylo dne 18. 4. 2001 pod výborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uděleno právo užívat znak a prapor. Zároveň byly také vydány pasy, poštovní známky a různé propagační letáky.

Ústava - Kraví Hora

Republika Kraví Hora

Reálně tvoří tuhle republiku překrásný členitý hotel s řadou pokojů a apartmánů a hlavně – více než 40 vinných sklepů. Právě koncem května se zde každoročně koná tradiční Den otevřených sklepů Bořetice, který je zároveň státním svátkem SSRKH.

Předem upozorňuji, že pokud chcete využít ubytování v areálu, je třeba zajistit si svůj pokoj minimálně rok předem.

Náš víkend začíná

Samotný Den otevřených sklepů vychází na sobotu, my přijeli už v pátek. První večer jsme tedy využili k degustaci ve sklípku jednoho z místních vinařů. Ochotný pan majitel nám nachystal občerstvení a ochutnávku více než 20 vzorků vín. Později dorazil i jeho bratranec, který ve svém sklípku vedle skrýval další poklady – domácí pálenky. Tahle koštovačka některé zmohla více, než si na první večer plánovali.

Vinný sklípek - Bořetice

V sobotu po sklípcích

Sobotní program začal už v dopoledních hodinách. Vstup za lidových 950 Kč zahrnuje skleničku, mapku s propiskou, nosičku, volnou degustaci vín u vinařů, poukázky na nákup vína v hodnotě 400 Kč a večerní doprovodný program. Cena za tohle všechno je tedy více než přívětivá, navíc když pořadatelé viděli můj pupek v osmém měsíci, vstupné po mně nechtěli vůbec.

Prý že já jim sklepy určitě nevypiju. Nevpila jsem. Ale několik vzorků z více než dvaceti otevřených sklípků jsem okoštovala a domů jsem si přivezla zásoby vína na další rok. Každý vinař také kromě vína nabízel větší či menší občerstvení, nealko nápoje a k zakoupení zde bylo dokonce i pivo.

Počasí nám také přálo, takže z degustace jsme se přesunuli rovnou na travnatou plochu, kde následoval večerní program. Manželský pár DJů hrál nejznámější pecky a tančilo se a popíjelo až do ranních hodin.

Třetí den jsme se sešli na bohaté hotelové snídani, zasmáli se některým historkám, které většina hlavních aktérů slyšela prvně a nezapomněli jsme si zamluvit apartmány na další rok.

Už se teď se těším, tentokrát ty sklepy totiž vypiju!

Bára Aubrechtová a.k.a. Přispěvatel Obecný

Přispěvatel Obecný

Autor: Přispěvatel obecný


Jsem kamarád, příbuzný nebo mám rád cestování. Jsem přispěvatel obecný. Přispívám, abych šířil známá i neznámá místa a doporučil doporučitelné. 🙏

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *