Free cookie consent management tool by TermsFeed

Den na Berounsku

Občas je tak jednoduché zabřednout do stereotypu všedního dne, sny upřené do dáli, že zapomeneme na krásy, které máme přímo za barákem. Při přemítání během jednoho z těchto stereotypů jsem si řekla, že víkend máme všichni stejně dlouhý a jednodenní výlet do něj musí nacpat každý. Naházela jsem tedy svoje kamarádky do Peugeota 206, jako cílovou stanici ve Waze vybrala Beroun a jely jsme.

Cestou necestou

Od Plzně krásná hodinka cesty po dálnici, modrá obloha slibovala sluníčko až do pozdních hodin. Na poledne jsme se před ním ale schovaly hluboko pod zem – sedm kilometrů od Berouna se totiž v CHKO Český Kras nachází Koněpruské jeskyně.

Nutno dodat, že poslední tři kilometry cesty k jeskyním byly z celé cesty autem nejnáročnější – křivolaké serpentýny, často končící za kopcem, kam nebylo vidět, takže dálniční pětku vystřídalo přeřazení na trojku, sem tam dokonce dvojku.

U vjezdu na parkoviště nás pán zkasíroval o padesát korun, ukázal nám cestu k jeskyním, doporučil oblečení, protože teplota tam dole je deset stupňů, pak se posadil a začal s činkou cvičit bicepsy. Daly jsme tedy na jeho slova, pár minut jsme šly do kopce, kde jsme v budce našly pokladnu (karty berou) a rychlé občerstvení s nabídkou všeho, co se dá hodit do friťáku.

Koněpruské jeskyně

Vstup do jeskynní byl poměrně vysoko – těsně před ním se nám otevřel výhled na ohromující lom, výstižně pojmenovaný Čertovy schody.

Před jeskyněmi si nás vyzvedla průvodkyně, slečna s příjemným hlasem a projevem, ani po tisící opakované vtipy tedy neztratily šťávu.

Samotné jeskyně mají svou tajemnou atmosféru, z přítmí vystupují pozoruhodné tvary stalaktitů (to jsou ty ze shora dolů), stalagmitů (ze spoda nahoru) a nejen těch. Pokud by měl člověk víc času, v každém zákoutí by našel nové tvary, obzvlášť s fantazií podnícenou lidovými povídačkami o zabloudilých pasáčcích či mincokazcích. Pokud ale můžu vložit osobní názor, jeskyně v Moravském krasu se mi přeci jen líbily krapet víc.

Ze zimy do vedra, po hodince jsme byly venku a mhouřily oči proti žhnoucímu sluníčku. U parkoviště nám dal milý pán hádanku, pochválil nás za bystrost a vyjely jsme. O slovo se už od snídaně hlásily hladové žaludky, sjely jsme tedy dolů do Berouna

Gastro okénko

Kdo trochu sleduje gastronomii, určitě zná Lukáše Hejlíka a jeho gastromapu. V Berouně zmiňuje restauraci Blackdog a to z dobrého důvodu – za nás paráda. Usadili nás i bez rezervace (prostor je naštěstí dost velký). Jako vegetarián musím spokojeně poznamenat, že od každého typu jídla byla alespoň jedna bezmasá možnost – od burgerů, přes tortilly a tacos. I v dnešní době je v mnoha restauracích jedinou vegetariánskou možností klasický smažák.

Naše objednávka byla od vege burgeru po masový steak a všechny jsme se oblizovaly až za ušima. Ne nadarmo jde o nejvyhlášenější podnik v okolí.

Český Grand Canon

S plnými žaludky jsme se vydali směrem k českému Grand Canonu, lomu Velká Amerika.

K tomuto vápencovému lomu je paradoxně ze všech stran zakázaný přístup, přesto má vyhlídka vlastní parkoviště a stánek s občerstvením. Na místo, odkud vidíte celý lom, se dostanete několika cestičkami, ze všech je ale přístup poněkud strmý a musíte tolerovat všudypřítomné pletivo, ostatně i fotografie níže je focena skrze něj. Na dně jsou dvě jezírka, které na první pohled lákají ke koupání, na druhý pohled si člověk uvědomí jejich neskutečnou hloubku a při té představě se otřese. (Mluvím tedy především za sebe, protože opravdu nejsem adrenalinový nadšenec.)

Bez ohledu na to – výhled je dechberoucí. Ne nadarmo se sem sjíždí celá procesí turistů, ale i filmařů – natáčel se tu například Limonádový Joe.

Do lomů Malá Amerika a Mexiko, které jsou poblíž, už jsme se nechystaly. To zase třeba příště, až vyrazíme do okolí Berounska – rozhodně je tu co vidět a objevovat. Koneckonců stačí se autem projet mezi vesničkami v okolí a kochat se pohledem na místní přírodu, případně se vydat do kopce na vyhlídku Svatý Jan pod skalou – tenhle výhled totiž taky stojí za to.

Dita Korelusová
Jsem holka žijící sportem a cestováním. Před rokem se můj dosavadní sen stal skutečností a já tak můžu, o všem co zbožňuji navrch i psát. ♥

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *