Free cookie consent management tool by TermsFeed

♥ KrumLOVE ♥

Jak už vyplývá z názvu, Český Krumlov je láska, velká. Troufám si říct celoživotní. 🙂 Má určitě. Srdcovka tady u nás, hned po horách a tak.

Snažila jsem se spočítat, kolikrát jsem ho navštívila a nepovedlo se. Rozhodně ne s jistotou. Hrubý odhad je 12*, ale ruku do ohně bych za to nedala. Do nedávna jsem celkem urputně kozorožila, že rozhodně nejsem romantik. No, po přečtení svých předešlých příspěvků a s nacítěním toho všeho, musím chtě nechtě uznat, že asi jo, asi jsem. 🙂 On o tom ten Krumlov taky myslím lehce vypovídá. Bude to znít zvláštně, ale když píšu, vlastně nepřemýšlím, vyjadřuju se srdcem. Hlava jen pomáhá dát text do kupy, aby byl článek (snad) čtitelný. Je to taková má směs pocitů, vzpomínek, vůní, chutí a emocí. Když si ho po sobě přečtu s odstupem pár dnů, většinou se nestačím divit. Jdu na trh, s holou kůží, jak se tak říká. S holou kůží myšlenek a to je pro kozoroha dost! Dost těžké, řekla bych.

Než jsem dneska usedla k PC, měla jsem v plánu – jasně, v kozorožím plánu, psát článek o Římu. Na ten dojde příště. Každopádně, když moje prsty usedly na pomyslnou klaviaturu a začaly psát první písmenka, letěla první myšlenka do Krumlova. Možná je to vnitřní reakce na aktuální situaci, kdy je vzduch prosycený úzkostí a strachem z budoucnosti. Možná je to taková terapie. Únik do toho mého, kde je nejen krásně, ale kde se cítím i v bezpečí. Jo, tenhle článek bude evidentně jiný, než ty předešlé a doufám a pevně věřím, že i než ty následující… čtenáři jistě odpustí.

A třeba ta Krumlovská láska zvedne náladu i někomu dalšímu, nejen mně. ♥

A teď už k tématu

Někdo Krumlov osočuje z pozlátka, jiný z komerce. Svým způsobem je obojí. Pozlátko i komerce. Na druhou stranu má nesmírnou duši, kouzlo a pardon za to přirovnání, ale i koule. 🙂 Koule na to obstát v dnešní době. Neznám obdobné české město (ba ani moravské), které by bylo celoročně turisticky tak hojně vyhledávané. Jasně, Praha, jasně, Mikulov apod… Ale jen v Krumlově naleznete větší počet restaurací, hotelů, penzionů a barů (dobře, množstvím barů by zvítězila Ostravská Stodolní), než je ve městě rodinných domů. Vlastně se upřímně divím, že se všichni ti hoteliéři a restauratéři uživí.

Pohádka o tisíci a jednom penzionu

Za ta léta, co sem jezdím, jsem vyzkoušela XY ubytování. Povětšinou víc než dobrá a úroveň jde stále strmě hore. Všechna přes Booking, jak jinak, že jo? I právě díky Krumlovu mám už roky účet Genius. 🙂 Spala jsem v Hrádku ze 17. století, ve wellness-spa hotelu, ale i v rodinném penzionu. Co do služeb a lokace bych doporučila penzion U Hada, který vlastní neskutečně milí majitelé a jejichž míchaná vajíčka byly dost v topu. Stylové ubytování Thallerův dům, ze kterého doslova prýští atmosféra dob dávno minulých. Atmosféra pravděpodobně prýštila i ze snídaňového brunche, neb mě dokázal zaměstnat na celé dopoledne. A v neposlední řadě ubytování v hotelu RomantiCK (ano, jeho název se celkem hodí 😀 ), kde nemusíte vystrčit prstíky ani z pod peřiny, neb Vám snídani donesou až pod nos.

Jo, jsem jasný snídaňový typ. Snídala bych klidně celý den, kdyby to někdo konečně vymyslel! Celkově už víte, že zbožňuji cestování a jídlo. Termín „Zážitková gastronomie,“ tak dost možná vymysleli podle mě.

Kam vyrazit, aneb kudy z nudy

Na vyžití toho Krumlov a všeobecně Krumlovsko nabízí nespočetně. V létě, přece jen o trochu víc.

Vyrazit můžete na venkovní divadelní představení (např. Noc na Karlštejně, Strašidlo Cantervillské a další). Pozn. Doménou místního divadla je unikátní otáčivé hlediště. Sjet Vltavu na raftu. Kdo nechce sjíždět kilometry vod, má možnost jen obeplout celé město, nebo se na řece vyblbnout „paddleboardováním“. Tak či tak, pak rozhodně posedět na lehátku u řeky a s Aperolem, nebo Proseccem v ruce. Západy slunce, jsou tu nejbarvitější. Odpočívající, nebo romantičtí, se můžou jen tak procházet po všech zákoutích a vyhlídkách a nasávat plnými doušky pohádkově-historickou atmosféru města. Nadšení cyklisté si město objedou. Pěkně s centra od mostu, kolem řeky, přes lesík až po zámecký park.

Všichni společně si pak v parku zakutálí Petanque, navštíví překrásný Státní zámek s věží, a nebo juknou do muzeí. Výběr je hned z několika. To voskových figurín i se špuntama, strašidelné se středověkými mučicími nástroji rozhodně bez nich! A na závěr se pokochat výstavou v muzeu Regionálním. Užívat a jen tak být. 🙂

Kdo by se chtěl vydat ještě o něco dál a do přírody, neb je duší a náturou, jako já (tzn. Chce zažít ideálně všechno), neb se vydá směr nedaleká Šumavka. Lipno je jen pár minut autem. Stezka v korunách stromů určitě za návštěvu stojí, Lipenská Marina jakby smet. Akčňákům, bych navíc doporučila vyjít, nebo lanovkou vyjet na Kramolín a dolů sjet na kolobrndě. Hezky s větrem o závod. Za mne fantastický. 🙂

Na túru vyrazit třeba na pošumavský Knížecí Stolec. Což je krásná, středně náročná 18 km trasa. První půlka téměř jenom kopce, ta druhá se dá na pohodu i běžet. (A bez strachu o kotníky). WOW výhledy všude kam oko dohlédne a hlavně nikde nikdo.

Gastronomické (hladové) okénko

Když pominu mé oblíbené snídaně, je gastronomické vyžití Krumlova pestré, jako duha. 🙂

Na stejk zajděte do Maštale (za mě se lehce za roky zhoršili, co do výběru, ale jinak fajn…), nebo do Šatlavy (na jídlo, ne za mříže 🙂 ). Na řízky všeho druhu a všech úprav do Řízkárny. Na pizzu do Latránu. Na pivko a burgera do Depa. Pivo téměř všude plzeňské, ale také místní. Krumlov má totiž i svůj pivovar (a je vcelku pititelný 🙂 ). Pozor, ale neplést se Strakonickým Dudákem, to už taková sláva není. Se omlouvám za upřímnost, no.

Milovníci pražených zrnek se vyrazí nejen nadýchat do Authentic cafe, Kolektivu, Krumlovské vanilky, nebo třeba do Espresso Baru.

Jasně, do baru… takže v dalším kole na drink do Zapy a dorazit se trdelníkem v okénku naproti Latránu. Chuťové pohárky i bříško budou zaručeně spokojeny. Přísahám na holý pupík. 🙂

A kdo Zapu zavíral, tomu přijde ráno vhod návštěva Restaurace Vrátnice. Aneb vývar needed 🙂

Eau de parfum Krumlov

Zažila – prožila jsem v Krumlově všechna čtyři roční období. Každé má něco do sebe a každé má svou specifickou vůni. Nevím jak Vy, ale já mám většinou zásadní vzpomínky, zážitky a místa, spojená s vůní, kterou když ucítíte, hned i po letech víte, odkud vítr (přesněji vůně) vane. Hodí se tedy na závěr napsat, že Krumlov namísto čtvero ročního období, nabízí čtvero ročních vůní.

Krumlovské rozkvetlé jaro voní po šeříkách, hlohu a lípě.

Slunečné léto po ohřáté Vltavě, obilí a růžích.

Kořeněný podzim po spadaném listí, vlhké půdě a svařáku.

A paní zima po pečených kaštanech, mrazu a kouřícím ohni.

A všechna společně po pro KrumLOVE charakteristické lásce.

Netřeba blíže specifikovat. ♥♥♥

Dita Korelusová
Jsem holka žijící sportem a cestováním. Před rokem se můj dosavadní sen stal skutečností a já tak můžu, o všem co zbožňuji navrch i psát. ♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *