Puglia – Itálie 2019

Dovču v září jsme sice jako každoročně plánovali, ale tentokrát vůbec netušili kam vyrazíme.

Jeden večer jsme prostě zasedli k internetu a koukali, kam všude létají aerolinie Ryanair. Během dalších pěti minut jsme narazili na italské letiště v Bari a za dalších pár minut už měli vygoogleno, jak to „tam“ vypadá a letenky byli naše.

Letenky jsme tedy zakoupili přes aerolinky Ryanair s odletem z Norimberku.

Tuto variantu Plzeň-Norimberk můžeme vřele doporučit. Cesta necelé dvě hodinky s tradiční přestávkou v rozvadovském mekáči 😊.

Parkování a letiště bez nervů

Parkování na letišti v cenové relaci jako v Praze (možnost výběru z vícero kategorií parkovacích domů nebo venkovních nekrytých parkovišť 😉.)

Letiště menší, příjemné, bez front a čekání. S jedním duty free shopem a občerstvením.

Dvouhodinový let, zakončený fakt prudkým bržděním (místní letiště má dooost krátkou runway) a jsme v Bari, hlavním městě oblasti Puglia, pro lepší představu – v patě Itálie 😊.

Protože jsme velký ťapkálisti a na ležení nás moc neužije, máme vždycky dopředu z Čech booknuté auto na celou dobu dovolené. Po zkušenostech jsme opakovaně zvolili společnost Budget, která má super servis. Je sice o něco dražší, ale po zakoupení komplexního pojištění jste krytí nejen proti havárii, ale i proti krádeži. A při vrácení vozu jej defacto ani nekontrolují, protože Vám vše kryje pojištění.

Přebrali jsme tedy klíčky od Toyoty Yaris (špunt v plné palbě s třešničkou na dortu v podobě automatického čtení dopravních značek s upozorněním), která je pro dva a hlavně do Itálie super 😊.

Italský flegmatismus na silnicích i v apartmánu

První, co musím uznat, byl náš lehký šok z nepořádku kolem silnic, na to nejsme úplně zvyklí.

A když píšu nepořádek, myslím bordel, všude tam kam jsme se podívali, po pangejtech, kolem svodidel.. Naše D1 má mimochodem slušného konkurenta, protože stav místních dálnic a nejen těch je lehce řečeno v havarijním stavu. Rychlost omezená na 90 km/h, ale místní značky asi neviděli, neb nás předjížděli o sto šest nedbaje toho, že jim v jámách skoro ulítala kola 😊. Italský styl jízdy klasika, všudypřítomné troubení, gestikulace a není nic divného, když jsou ve dvou běžných a vyznačených pruzích kolony tři 😊. Prostě Italové 😊.

Naše cílová destinace bylo město Monopoli.

Ubytování jsme měli vyřešené také jako vždy přes Booking a odpovídalo fotkám i popisu.

Komplex Porto Giardino**** krásný, s bazénem, tenisovými kurty, venkovní posilovnou, wellnessem a soukromou pláží, na kterou jezdil po 30 min bus tam i zpět. Po zaplacení místní taxy a poplatku 42 euro/osoba máte vstup kamkoliv a k tomu i lehátka se slunečníky u bazénu i moře v ceně.

Nutno podotknout, že je ale resort velmi špatně označený a že jsme ho hledali hodinu s navigací, která byla chudinka zcela mimo 😊. Italská flegmatická nátura se ukázala hned po příjezdu, protože náš apartmán nebyl nejen připraven, ale nikoho ani netrápilo, že neznají čas v kolik bude.

Jídlo jako italská vášeň

Na zlepšení nálady jsme tedy vyrazili na oběd, který byl stejně jako všechny ostatní, naprosto skvělý.

Protože, jestli Italové něco umí, tak je to vařit a je naprosto jedno, jestli zajdete do luxusní restaurace, kiosku, nebo malé taverny někde v horách, všude si pochutnáte! 

Pizza, mořské plody, těstoviny a samozřejmě ke všemu jejich místní vínko. A pro pivaře, jako jsme my, doporučujeme pivo Peroni Gran riserva 😉.

Dobré je také vědět, že při placení mají již v ceně automaticky započtené dýško, anglicky mluví jen hrstka a ještě sporadicky a vrcholným zážitkem pro ně bylo partnerovo placení iwatchkami 😊.

Trochu nás překvapily snídaně, na kterých měli nachystáno ze 70% sladké (croissanty plněné i neplněné, dorty, buchty, sušenky…), ale jen velmi omezený výběr slaného. Ve finále si vybere každý. 

Počasí na jedničku a klidné pláže

Na půlku září nám vyšlo i skvělé počasí. Stálá teplota 27st ve stínu, nebe lehce proměnlivější, po příjezdu jsme zažili silnou bouřku a jeden večer lehce sprchlo, ale jinak sunshine. Moře příjemné na osvěžení a hlavně krásné čisté. Italům končí v tuto dobu sezóna, takže se dočkáte i téměř prázdných pláží. A to chcete. 😊

Trocha toho objevování

Za výlet rozhodně stojí jak hlavní město provincie, Bari, tak „naše“ město Monopoli a hlavně naprosto kouzelné Polignano a Mare, skalní město s přírodní pláží přímo v srdci historického centra. Všechny tři mají krásná centra s architektonickými skvosty a nezaměnitelnou italskou atmosféru.


Mimochodem, na většině upoutávek na tuto oblast je právě pláž v Polignanu, a nebo vesnička Alberobello s typickými domečky „Trulli“, které jsou jak pro trpaslíky a která je na seznamu UNESCO.

Za zmínku stojí ale i skalní, podzemní systém jeskyní ve městě Castellana Grotte, kde si za pár euro můžete zakoupit vstup na jednu ze dvou délek tras (50 min nebo 2 hodiny). Prohlídky jsou v angličtině a italštině. Pro lepší představu se jedná o české Koněpruské jeskyně, jen x krát větší 😊.

O mně

Největšími srdcovkami jsou mé dvě teriéří holky, společné procházkování, sport a cestování po všech koutech naší země a celého světa. ☺️

Dita Korelusová

Dita Korelusová
Jsem holka žijící sportem a cestováním. Před rokem se můj dosavadní sen stal skutečností a já tak můžu, o všem co zbožňuji navrch i psát. ♥

Komentáře: 2

  1. Až budete opět v Bari (ono je to i skvělé výchozí místo pro další italská města v regionu), zkuste se na focacciu barese zastavit v tomhle pekařství, které funguje v odsvěcené kapli ze 13. století:
    https://www.jidlonacestach.cz/pekarna-fiore-bari/
    A na zmrzlinu například sem:
    https://www.jidlonacestach.cz/antica-gelateria-gentile/
    Z téhle zmrzlinárny je to pak jen kousek do uličky, kde se prodávají místní těstoviny orecchiette. Bari si jde gastronomicky hodně užít 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *