Free cookie consent management tool by TermsFeed

Mallorca

Mallorca- srdcová záležitost

Jednou z velkých výhod, které nabízí kamarádství s někým, kdo žije trvale v zahraničí je možnost za ním často jezdit a poznat tak danou zemi i jinou perspektivou, než z pozice běžného cestovatele – návštěvníka.

Já mám své španělské druhé já, Mirču, která žije ve Španělsku přes 9 let a z toho 7 na Mallorce. Společně jsme už ostrov projely téměř křížem krážem a troufám si říct, že jen málo míst v Evropě nabízí tolik možností vyžití a zážitků…

Ale vezměme to hezky popořádku…

Cesta z města

Kdo se chystá vycestovat tímto směrem, má od loňska možnost přímých letů z Prahy. Já po osobních zkušenostech a oblibě menších letišť, vždy volím společnost ryanair s odletem z německého Norimberku. (Popis cesty, německého letiště, půjčení auta atp., jsem blíže popisovala v článku o Itálii, kdyby někoho zajímalo co a jak… 😉 )

Celková doba letu je 2 a půl hodiny a letiště v cílové destinaci Palma de Mallorca je moderní, hezky přehledné a taky ohromné. Auto si můžete zapůjčit v jedné z nespočtu společností, pro které je zde vyhrazena celá několikapatrová garáž hned vedle příletové haly. Já jsem věrná společnosti budget.

Palma de Mallorca

První zastávkou z letiště je vždy centrum Palmy, kde jednak má kamarádka bydlí a druhak je jedním z nejkrásnějších hlavních měst, které jsem doposud navštívila. Parking je zde relativně dobrý, jen pozor na zóny, protože místní policie nejde pro pokutu daleko.

Jinak jsou parkovací garáže a venkovní parkoviště na každém rohu. Doménou, kterou by měl každý cestovatel vidět, je beze sporu katedrála Panny Marie. Ta je snad na každém pohledu a mne osobně architekturou připomíná náš Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.

V okolí je i nespočet taveren a barů. Na své si přijdou vegetariáni i vegani, tady se už v gastronomii opravdu myslí na všechny. Po jídle se projít dlouhou promenádou po pláži, která je i přes turisty prošpikované město, krásně čistá a upravená. A už sedáme do auta směr ubytování. Slabá třičtvrtě hodina po dálnici a jsme v Palmanově, situováním strategickém městečku v jižní části ostrova. Hotel jako vždy přes booking a dokonce pro velkou spokojenost opakovaně stejný azuLinehotels. Jen se snídaněmi, protože hned po nich vyrážíme každý den výletit.

Výletění všeho druhu

Mezi první výlety jsme zařadili pláž u solných plání, ze kterých pochází jedna z nejkvalitnějších solí na světě – Sol de Sal de Es Trenc. Její prodej právem patří mezi nejvýraznější výdělky ostrova. Rozhodně doporučuji si ji zakoupit domů, chuťově je top. Místní krámek a stylová kavárnička jsou neustále plné, ale vyplatí se počkat. Pláž, Platja des Trenc patří mezi ty přírodní a na první nádech je cítit výrazné prosycení vzduchu solí.

Dalším “must seen“ jsou vesničky Deiá, Valldemossa a Bonyalbufar, které jsou kaskádami zasazené do relativně vysokých hor. Na jinak vyprahlou Mallorcu jsou nevídaně zelené, plné vegetace. Při odjezdu panovalo v Palmanově tropické dusno s teplotou okolo 36 st., to v horách bylo o příjemných 10 stupňů méně. Historická centra, všudypřítomná girlandová výzdoba, výhledy do údolí a místní kulinářské speciality za celodenní výlet bezpochyby stojí.

Pokud budete mít příležitost, určitě ochutnejte místní česnekovou pomazánku Alioli, jejíž základem je do pěny vyšlehaný olivový olej s česnekem.. zkuste ji jako předkrm s rozpečeným chlebem, nebo k další španělské specialitě, steaku z Iberského prasátka a zapijte pivem Estrella Galicia. (Vy, nepivaři nemějte obavy, víno totiž mallorčané umí také 🙂 ).

Za zmínku zajisté stojí i nejvýchodnější cíp ostrova, poloostrov Cap de Formentor s přírodní pláží Platja de Formentor, která jako by z oka vypadla plážím thajským. Na samý výběžek můžete dojet pohodlně autem a vyfotit si tak ještě i místní dominantní maják. Jen bacha na četné serpentiny, ne každému udělají dvakrát dobře.

Koupání je krásné naprosto všude, jih je písečný, sever skalnatější, voda průzračná a teplotně i přes horka osvěžující… pro ty co dávají přednost přírodě a panenským plážím ještě pár typů, kde je koupání přece jen o něco stylovější.

Já si oblíbila tyto: Calviá, Pollenca, Manacor.

A kdo by chtěl do pořádného víru velkoměsta, nemusí mít obavy, nedaleko centra Palmanovy se nachází zóna barů a diskoték Magaluf. Je to taková malá Ibiza, ve které noční život rozhodně nekončí ve 3 ráno a kde jsou k vidění taky zajímavosti všeho druhu :-).

 A kdy na jih vyrazit?

Teplotně je Mallorca na Evropu nadprůměrná. Brzké jaro až pozdní podzim osloví milovníky tepla a opalování. Ale krásná je i v zimě. V adventním období, kdy láká osvětlením a vůní všudypřítomných trhů. V prosinci a lednu se teplota zastavuje okolo 10 st. a vysoká vlhkost vzduchu pocitově stupně ubírá, důležité ale je, že neustále svítí slunko. Ostrov je tak právem označován (hned po Rhodosu) za nejslunnější místo Evropy. 🙂

Dita Korelusová
Jsem holka žijící sportem a cestováním. Před rokem se můj dosavadní sen stal skutečností a já tak můžu, o všem co zbožňuji navrch i psát. ♥

Komentáře: 2

  1. Na Mallorce je opravdu krásně, to mohu potvrdit. Jde vidět, že paní v sobě má opravdu redakčního ducha, protože takto krásně sepsaný článek jsem dlouho neviděl. My také nejezdíme přes cestovky, ale ani na vlastní pěst, protože z toho mám strach. Dovolené si vybíráme https://www.nacesty.cz/mallorca tady kde mají luxusní ceny a Mallorcu s all inclusive jsme našli za 10 000, kdo by to nebral?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *