Free cookie consent management tool by TermsFeed

Španělský trip: Od Barcy po Gibraltar 2.díl

Pokračujeme v cestě Španělskem ….

Po odjezdu z Valencie a pokochání se tímto skvostným městem, plážemi i skvělým jídlem jsme se přesunuli asi hodinku a půl jižně, do Benidormu.

Benidorm – Malé Miami

Mám raději malebné vesničky se starými domky… malované dlaždice, … prostě takové ty tradiční věci, které k dané zemi patří. Tak přesně takový Benidorm není. Zmíněnou asi hodinku a půl autem směrem na jih od Valencie se ocitnete v tzv. malém Miami. Jedná se o pláž obestavěnou mrakodrapy a dalšími moderními stavbami. Všude sklo, kov… spoustu bazénů, nákupní centra… Ale tak člověk má zkusit všechno. Na to že jsme vždycky vybírali skromné bydlení, v Benidormu nás oslovil ten nejvyšší, tehdy nejmodernější mrakodrap. Gran Hotel Bali. Bydleli jsme v nejvyšším – 52. patře. Z balkónu byl nádherný výhled na celé město, moře i pláž. V hotelu to bylo velmi luxusní, součástí servisu byli samozřejmě masáže, manikůra, pedikůra, obchody s luxusní módou, krámek s potravinami, suvenýry atd. Bylo tu také kadeřnictví, které jsem se v rámci užívání si nad míru svých možností na dovolené, rozhodla využít. Řeknu vám, že to byla docela prča, domluvit se s kadeřnicí co vlastně chci, když neumím Španělsky ani koukat 😀 a paní zase neuměla ani slovo anglicky. Nakonec jsem odešla s celkem povedeným obyčejným melírem v tmavých vlasech. Celé to během zbytku cesty vyšisovalo, takže jsem nakonec měla i výsledek, který jsem si tehdy přála. 😀

Hotel oplýval hlavně obrovským množstvím bazénů. Na ty jsme perfektně viděli z balkónu a hlavně zjistili kolik jich tam vlastně je, až při pohledu z balkónu dolů. 😀 Kousek odtud, krátkou uličkou mezi domy místňáků je rovnou krásná dlouhá promenáda a pláž. Za mě, i když mám raději útulnější místa, není nad to si občas užít luxus. I tady byli všude kolem stromy s citróny, palmy a dýchala tu horkokrevnost Španělů. Pokud jste moderní (né zpátečníci jako já) a rádi se fotíte (ne jako já) a postujete často na instagram (ne jako já), tak vás Benidorm bude hodně bavit.
I v případě, kdy budete chtít na fotkách předstírat, že jste byli v Miami, ale nemáte na to peníze, je Benidorm to pravé místo 😀

Pro nás byl vztyčným bodem. Odtud jsme podnikali další výlety. O těch si ale povíme níže.

Calp

Já teda říkám Calpe, ale oficiálně se tohle městečko jmenuje Calp. Sem jsme zajeli na jednodenní výlet. Zajímal nás hlavně podmořský svět, ale je tady toho k vidění mnohem více. Calp má pro každého něco, od starověkých římských ruin po krásné pláže a turistické stezky.

Bohatá historie tohoto městečka sahá až do zmíněného starověku a důkazy o tom lze vidět právě v římských ruinách města. Ruiny Los baňos de La Reina zahrnují královniny lázně, gotický kostel i blízkou továrnu na sůl. Kromě své dávné historie je Calp známé také svými tradičními festivaly a akcemi. Jednou z nejoblíbenějších akcí je festival Moros y Cristianos, který oslavuje křesťanské a maurské dědictví města. Během této akce se místní obyvatelé oblékají do tradičních kostýmů a rekonstruují bitvy, které se odehrály. Většina místních usedlíků se živí jednoduše rybolovem.
A to je vidět v celém Calpe. Město je známé svými plody moře a tak můžete ochutnat nejčerstvější úlovky v místních restauracích.

Calpe je také domovem některých z nejkrásnějších pláží ve Španělsku. S křišťálově čistou vodou a zlatým pískem. Čas tady můžete samozřejmě využít ke slunění. K dispozici jsou taky všelijaké atrakce a vodní sporty. Ale! Za mně je vůbec nejvíc jít tady šnorchlovat. Podmořský život je tady fakt nádherný.

My se v moři zdržovali právě v okolí ikonického skalního útvaru Penyal d’Ifac. Majestátní z vody se tyčící skála je symbolem města a taky oblíbeným místem pro pěší turistiku a horolezectví. Pohoří Sierra de Bernia je dalším přírodním zázrakem v Calpe. Pokud máte rádi ohromující výhledy do okolí a turistické stezky, budete moc spokojení.

Klasicky nezapomeňte na místní trhy a řemeslní obchůdky ve starém městě. I my jsme nakoupili ručně vyrobenou keramiku, suvenýry a místní dobrůtky.

Altea

Tak tohle městečko se mi z celého Španělského tripu líbilo asi nejvíc.

Malebné staré město s bílými domy, obklopené pohořím Sierra de Bernia a Středozemním mořem dýchá tou správnou atmoškou. Právě ve starém městě jsme se kochali mnoha bílými domečky, které měli keramická malovaná popisná čísla a zajímavé barevné dlaždičky právě u vstupu do domu. No nádhera. Tady bych si dokázala představit žít. Všechny domečky jsou zdobené květinami, krásně to tady voní… a k tomu ty výhledy. Ach!

Altea je obklopená pobřežím Costa Blanca, kde se vám bude královsky odpočívat. Musím říct že jsou si s městečkem Calpe hodně podobné, a tak i pláže, i vyžití jsou podobné.
Co se týče kultury, určitě mrkněte do uměleckých galerií a muzeí, které tu potkáte. My navštívili asi 3 (jména už samozřejmě nevím), ale i když jsme nebyli nějací znalci umění, musím říct, že jsme byli unešení.

Důležité je tady také zemědělství. Když budete chtít sehnat něco místního, Altea se specializuje na citrusové plody a sladké mandle. Naše náplň dne byla hlavně procházení se městečkem, kochání se domečky a výhledy. Určitě mrkněte i na další věci, které se tu dají dělat.

Alicante

Alicante je pulzující město s bohatým kulturním vyžitím. Každý z vás si tu najde to své. Od historie a svých počátků sahající až do římské říše, přes úžasné pláže a ikonické památky až po rušný noční život a festivaly. Město bylo původně známé jako Lucentum a mnoho z jeho starověkých ruin lze vidět dodnes. Maurové tu zanechali svou stopu, přičemž jejich vliv je patrný v architektuře a kultuře města. Alicante hrálo důležitou roli i ve španělské historii, a to zapojením se do španělské občanské války. Zajímá vás historie? A odkud to vím? 😀 Udělejte si čas na místním muzeum Museo de la Ciudad, a budete vědět i vy.

Navštívili jsme dvě nádherné pláže a to oblíbenou Playa del Postiguet a také pláž San Juan. Nejikoničtější památkou města je hrad Santa Barbara. Z něj můžu doporučit nádherný výhled na město samotné a také na Středozemní moře.

Jste spíš procházkoví? Palmová promenáda Explanada de España vás bude bavit. Vždycky mně baví pozorovat lidi a to jak jsou oblečení, třeba pro inspiraci… a tady je na to ideální místo 😀 Pro ty, kteří mají rádi pěší turistiku, je tu pohoří Serra Grossa. Ale bacha, trek nebude žádná sranda. I když jsem ho nešla, vzhledem k náročnosti cesty bych se tam ani nevydala. Ale prý je z něj vůbec nejhezčí výhled na okolí.

Kulturní scéna v Alicante žije rušným nočním životem, a to ve starém městě El Barrio. Tady najdete také místní muzeum Museum of Contemporary Art, které vystavuje díla místních i mezinárodních umělců.

I když jsme navštívili několik restaurací, které zřejmě už neexistují, všude vařili skvěle. Stavte se na tapas, nebo na mořské plody se Sangríou a nebudete litovat. I Alicante je proslulé svou vynikající kuchyní.

V poslední, 3. části tripu se posuneme na jih …

Martina Borníková
Jsem žena, která věří na zázraky. Život je sám o sobě prázdné plátno, které můžeme s vášní, pokorou, touhou a sílou vymalovat svými splněnými sny. ❀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *