Free cookie consent management tool by TermsFeed

Paříž ♡ Město mnoha tváří

Francie je moje životní láska. Tahle země má prostě šťávu. Tady umí žít.
Užívat si „Joie de vie“ takové ty jednoduché momenty štěstí – Moments du Bonheur. Tady nežijí proto, aby pracovali… tak jako třeba u nás. Ale trochu pracují, aby hodně žily. Hezky se oblékají za každé příležitosti. Ctí svou zemi. Takové ty výrazy „nakažené“ angličtinou, jako u nás, tam nenajdete. Jsou prostě pyšní na svůj jazyk. A tak ho nekřiví. Země kde si užívají okamžiku tak, jako by měl být ten poslední. Sadu stříbrných příborů neschovávají na speciální příležitosti. Ale jedí s nimi každý den. Co když se nedožijí chvil, kdy by je mohli použít? Proč neudělat každý den jako příležitost pro něco speciálního. Proč nežít TEĎ v přítomnosti, ale pořád čekat na potom?…

Styloví, vždy upravení Francouzi. Inteligentní, přitažlivé a tajemné Francouzky. Lehká arogance a těžký nacionalismus. Vynikající kuchyně. Špičkoví návrháři. Zajímavá historie. No, pojďme se od mého básnění dostat také k cestování. Dnes vás provedu Paříží. Byla jsem tu zatím asi 8x a jisto jistě ne naposled. Dnes nebudu psát o jednom konkrétním výletu. Ale o jednom konkrétním městě.

Město světel / Ville des lumières

Tak jako se Thajsku říká země úsměvů, Paříž je přezdívána „město světel.“ Kdo už v Paříži někdy byl a viděl ji ve večerních hodinách, bude souhlasit. Většina domů má fasády natřené na béžovo. Když se rozsvítí pouliční lampy, vše jako by se rázem proměnilo ve zlato. Světel je tu požehnaně, dokonce sama Eifelovka svítí a každou hodinu také bliká. Nádhera.
Po celém světě je ovšem Paříž známá jako město lásky. Zamilovat se v Paříži je prý povinnost. Pokaždé když sedím na lavičce u Arc de Triomphe (vítězný oblouk) na Avenue des Champs-Elysées a pozoruji místní muže, vybrala bych si. To nebudu lhát.😊

Město lásky / Ville d´amour

Když zůstaneme u té lásky… Jarní, letní i podzimní pikniky v parcích – a to nejen pod Eifelovkou, jsou klasika. Le baguette se slaným máslem a brie, nebo roquefourtem je základ. K tomu nějaké to víno. Deka. A dokonalé rande je na světě. Dalším dokonalým „date place“ v Paříži může být projížďka lodí po Seine. To je řeka, která městem protéká. Ať zvolíte projížďku přes den, s hudbou, rautem a za pěkného počasí, nic nezkazíte. Ovšem večerním městem, osvětleným teplými žárovkami, které tvoří zmiňovaný zlatý vibe. To je teprve „le romance“ 😊 Blikající Eifelovka, sklenka šampáňa.. houslista… Francouzi prostě umí. To není kafe a přeplněná restaurace, jako u nás…  

Paříž je městem, kde se snad nejčastěji muži vysloví a požádají svou partnerku o ruku. To se děje převážně v parku pod Eifelovou věží, ale jedním z oblíbených míst jsou také schody u katedrály Sacré Coeaur. Odtud je výhled na celé město. Slavná zeď Le mur des je t’aime (čti zeď lásky) je dalším ze zmiňovaných kouzelných míst. Přesně 311 ti jazyky je na tomto pomníku lásky psáno „Miluji Tě“.

Malé smrti / Le petite mort

U Sacré Coeur ještě chvíli zůstaneme. Nachází se totiž ve čtvrti jménem Montmartre. Mé oblíbené. O té si ale řekněme později. Od té lásky bychom se měli pozastavit ještě u další francouzské klasiky. Paříž je také městem „le petit du secret“. Francouzi ani Francouzky tu nevěru zrovna moc neřeší. Naopak. Co se týče sexuality, je tato země i toto město velmi otevřené. Ve spoustě vztahů je nevěra brána jako tolik potřebné koření, které udržuje ve vztahu jiskru. Známým příslovím pro funkční vztah ve Francii je něco ve smyslu – „muž musí mít neustále pocit, že může svou ženu kdykoliv ztratit“ to rozdmýchává napětí a vášeň. Právě na Montmartre, ve čtvrti Pigalle je jedna taková známá ulička, plná erotiky. Její dominantou je budova s velkým červeným mlýnem. Ano, hádáte správně. Moulin Rouge. Známý francouzský kabaret, který pořádá několik druhů představení se spoře oblečenými děvami. Jistě si jej hned spojíte s tanečním stylem kankán. Kdysi tu vystupovalo mnoho umělců. Třeba má milovaná Edit Piaf, Ella Fitzgerald nebo třeba Frank Sinatra. V této čtvrti je ale jeden ještě o mnohem starší kabaret, ten úplně první a původní Moulin de la Galette. Větrný mlýn na střeše je původní ze 16. století a navíc stále funguje.
V ulici Boulevard de Clichy, ve které sídlí i zmiňovaný Moulin Rouge, potkáte i další, menší a méně známé kabarety. Také hojnost sexshopů na metr čtvereční vás možná překvapí. Ovšem já nejsem typ, který by se nad sexualitou nebo erotikou jakkoliv pohoršoval, takže jsem tu sama několikrát nakoupila pár pěkných funkčních kousků.

Ráj spodního prádla / Sous-vêtements

Když ještě zůstaneme u erotiky, protože věřím, že právě ta dělá z Francie tak přitažlivou zemi, nesmíme opomenout spodní prádlo. Každá Francouzka ví, že spodní prádlo k sobě prostě musí ladit. A že se soupravy nosí nejen, když (tak jako v Čechách) víte, že TO přijde… 😆 ale hlavně pro pocit přitažlivosti té ženy. Jako důkaz vlastní sebelásky a vnímání svého těla, které prostě a jednoduše chcete obléct do něčeho pěkného. Vnímat svou božskou ženskost všemi smysly. Kdybych měla říct nějaké další slovo, které vystihuje Francouze, byla by to smyslnost. Takovou klasikou, co se francouzské značky spodního prádla týče, je tady módní dům Etam. Ten hlavní sídlí na Rue Halévy, ale kolem centra je prodejen cca 10. Za sebe doporučuji růžovou výlohu Un Amour de Lingerie na Rue Montmartre nebo Madame Sensuelle na Rue de Rennes. Pokud nejste úplně na klasiku, ale chcete se raději odvázat, pak je pro vás přímo stvořen módní dům Agent Provocateur. Obchůdků najdete kolem centra asi 6, ale můj oblíbený je na Rue Cambon. Je vidět že se Francouzi nudí neradi.

Jako Pařížan-ka / Comme un Parisien

Když pojedete do Paříže, nebuďte prosím typickým turistou. 🙏 Ano, kolečko, kdy obejdete Eifelovku, Notre-Dame a Sacré Coeur je klasika. Ale Paříž je tím největším opakem klasiky, kterou znám. Je jiná než ostatní města. A tak jí věnujte čas. Když jste v Paříži, chovejte se jako byste tu byli doma.
Hezky se oblékejte, jezte kvalitní jídlo, pijte dobré víno a snažte se alespoň pozdravit a poděkovat francouzsky. I když se o Francouzích říká že na jiný jazyk, než na ten svůj nereagují, ocení vaši snahu.
A základy frániny se vám budou hodit na místa, kam vás teď pošlu.

Malý ostrov / Île Saint-Louis

Tak zvaný malý ostrov byste neměli vynechat. Pro mě je to srdce celé Paříže. I místňáci tráví nejvíce času právě tady. Úzké uličky a staré dřevěné výlohy, to je moje. Na malém ostrově miluju právě místní zmrzlinářství. Teď už je celkem moderní, dělat zmrzliny všemožných chutí. Ale zatím co u nás byla kdysi největší vychytávka „šmoulová“, tady jsem ochutnala už v roce 2009 zmrzlinu z rudých růží. A na tu nikdy nezapomenu. Vždycky když jsem v Paříži, stavím se tam a chci si jí dát. Jenže když mají zhruba 90 druhů, tak si prostě vždycky vyberu jinou. Ale příště už si ji dám! Slibuju.
Zmrzlinářství se jmenuje Berthillon a najdete ho v ulici Rue saint louis en l’ile.
Pokud byste měli chuť na něco dobrého k jídlu, na malém ostrově mám hodně ráda restauraci Le Saint-Regis. Najdete jí v ulici Rue Jean du Bellay a poznáte jí podle krásné černé dřevěné výlohy.

Latinská čtvrť / Quartier latin

Část, do které se dostanete, když obejdete Notre-Dame a přejdete most přes Seinu. Že jste došli na správné místo, poznáte podle Panthéonu. V latinské čtvrti sídlí hodně škol a kolejí. Třeba slavná La Sorbonne, nejstarší Pařížská univerzita. To že jí potkáte vícekrát, by vás nemělo překvapit. Je totiž rozdělena do více částí. Na okraji latinské čtvrti stojí Pařížské muzeum umění Musée d´Orsay. Uvidíte ho snadno i ze břehu Seiny. Naproti přes řeku je totiž slavné a nejznámější Musée d´Louvre. Ale aby to nebyli samé školy a muzea, také je tady hromada skvělých restaurací. Asi nejvíce na metr čtvereční, ale jsou to takové ty typické… kde i obsluha umí jenom francouzsky.

Francouzská kuchyně / Cuisine française

Francouzi a skvělé jídlo. To prostě patří k sobě. A když jsme byli v Latinské čtvrti, je nutno zmínit trhy. Základem francouzské kuchyně jsou čerstvé sezónní a lokální potraviny a kde jinde je nakoupit než na trhu? U nás už se trend farmářských a jiných trhů taky celkem rozšířil, nicméně od Francouzů se máme ještě hodně co učit. Nejslavnějším trhem v Paříži je snad ten na Rue Mouffetard. Najdete jej kousek od Arabského muzea. Nepřeberné množství čerstvého pečiva, ovoce a zeleniny, sýrů a uzenin, doplňují sem tam nějaké stánky s masem a rybami, čerstvými květinami, francouzským vínem nebo suvenýry.

Menší trhy přímo v Latinské čtvrti pak najdete třeba na Place Maubert, Place Monge nebo u nemocnice Val-de-Grâce na Boulvard Port Royal.

Pařížské restaurace / Le restaurant Parisien

Restaurací v Paříži celkově je tolik, že není vlastně ani možné zmínit všechny. Zajímavostí je, že opravdu dobré restaurace mají šéfkuchaři pojmenované po sobě. Nebo se jmenují přímo Le Chef … Doporučím vám pár svých oblíbených, nejen pojmenovaných po šéfkuchařích, kam jsem během svých návštěv měla to štěstí zavítat. Beru to z hlavy, neberte to tak, že doporučuji od nejlepší po nejhorší.

  1. Velmi velmi luxusní a né zrovna nejlevnější je Cafe Procope. Zařízeno v typickém starém renesančním stylu Pařížských interiérů se zlatými doplňky. Najdete jej na Rue de l’Ancienne Comédie.
  2. Dokonalý interiér a dokonalé jídlo ve velmi staré a známé restauraci Maxim’s vás nadchne. Interiér je prostě božský. Velmi smyslný. Najdete na rue Royale, v blízkosti Place de la Concorde. Ano, odtud už vidíte špičku Eifelky, a přímo na Concorde stojí známý egyptský obelisk. Odtud ulicí rue de Rivoli dojdete kolem muzea umění až k Louveru. Takže se v Maxim´s stavíte na oběd a máte to při jednom.
  3. Restaurace Bonnie má dokonalý výhled!! Vidíte snad na celou Paříž. Jídlo zas tak dokonalé není, tak si klidně dejte jen Café a skočte na kukačku 😀 Najdete jí na Rue Agrippa d’Aubigné.
  4. Le Grand Colbert – místo, jehož interiér naprosto miluju! Skvělá restaurace, kde se výborně najíte, pokocháte designem, a ještě neutratíte šílené peníze. Hledejte na Rue Vivienne.

Ráno si úplně kdekoliv nezapomeňte dát Croissant a namáčejte si jej do kávy, jako správní Pařížani.

Co byste rozhodně měli vyzkoušet, ať už to uděláte kde se vám jen zamane:

Ústřice se sklenkou pravého šampaňského / Huîtres et champagne

Makronky / Macarons
(nejznámější pro pořízení je obchůdek Ladurée, přímo na Champs-Élysées)

Kohout na víně / Coq sur le vin

Šneky / Escagrot

Paštika z husích jater / Foie gras

Žabí stehýnka / Cuisses de grenouilles

Slaný koláč / Quiche

Palačinky / Crêpes

A nebo třeba tradiční Cibulačku / Soupe à l’oignon

Už jsme probrali lásku, sex, vzdělání, jídlo … tak co nám chybí? Už jedině smrt.

Slavné hřbitovy / Le Cimetière

Pokud máte rádi ticho a klid, jako já, neuškodí ve všem tom shonu velkoměsta, návštěva hřbitova.
Nejznámější je Cimetière du Père Lachaise. Ano, čtete správně. Jestli znáte českého umělce a častého společníka Jardy Duška – Pjéra lá Šéze – právě jste zjistili, kde vzal inspiraci pro svůj pseudonym. Úplně nejlepší bude, když pojedete metrem a vystoupíte na stanici Porte de Bagnolet. Jsou i bližší, ale to se ztratíte, stejně jako tehdy my, viď Luci 😀 Na tomto klidném místě najdete třeba hrob hudebníka Jimma Morisona, spisovatele Honoré de Balzaca, spisovatele Moliéra, nebo mé oblíbené zpěvačky Edith Piaf. Když budete chtít zadat do navigace, je to ulice Rue du Repos.

Cimetière de Montmartre je asi druhým nejvýznamnějším hřbitovem. Najdete jej, jak už název sám vypovídá, v už víše zmiňované části Montmartre. Ze slavných osobností je tu pohřben třeba malíř Edgar Degas, skladatel Jacques Offenbach, nebo francouzský fyzik André-Marie Ampère.

Pokud vás zajímá tento druh turistiky, můžete zajít ještě na Cimetière des Batignolles nebo Cimetière Saint-Vincent.

Tak smrt už bychom taky měli za sebou – tedy né tu skutečnou, ale nemělo by se na ní zapomínat. Pak ten život chutná tak nějak lépe a mnohem více si ho užíváme, když si občas připomeneme, že i my máme, jak to říct poeticky, omezenou dobu trvanlivosti.

Umění / Le Art

Nevím, čeho všeho už je Paříž městem 😊 jestli lásky, erotiky, světel, nejlepšího jídla…
Ale rozhodně je to místo, kde je snad nejvíce galerií a muzeí, co jsem kdy viděla. Už jsem zmiňovala Musée d´Orsay, Louvre… a kdybych měla zmínit všechna muzea a všechny galerie… tak by tento článek nejspíš nikdy neskončil.

A tak zmíním znovu svou oblíbenou uměleckou čtvrť.

Montmartre / Montmartre cité des bohèmes

Už jsem pár slov napsala i o překrásné bazilice Sacré Coeur, která je dominantou, ležící přímo na vrcholu hory. Nebo kopce. Jak budete raději. Tahle čtvrť je prostě božská. Strmé úzké uličky, nádherná architektura. Všude kolem suvenýry, malíři, pouliční umělci. Věřím že tohle místo se od doby, kdy se tady procházely Edith Piaf nebo Coco Chanel, vůbec nezměnilo. Až tady budete bloudit a kochat se, nezapomeňte se zajít mrknout taky na náměstíčko Place du Tertre. Potkáte tady spoustu místních malířů, od nichž si rovnou můžete pořídit nějaký ten kousek, jež vám doma bude zdobit zeď. Co vy víte, třeba některý z nich bude jednou slavný jako Renoir nebo Monet. A z vás budou boháči.
Na Montmartre se zdržovalo vždy spousta bohémů, kteří tady psali svá díla, nebo malovali dnes slavné obrazy. Hojně popíjeli třeba Absinth a přežívali za pár kaček v levných kamrdlících. Psal tady třeba Ernest Hemingway, maloval Pablo Picasso, jezdíval sem Salvador Dalí. Zpívala tu Edith Piaf.

Město módy / Ville de la mode

Když jsme zabrousili do umění, musím zmínit ještě módu. Protože mimo jiné je Paříž také hlavní město módy. Kdo by neznal módní dům Chanel a jeho slavnou zakladatelku Coco. V centru je možné se podívat do původního salonu i do muzea. V hotelu Ritz je stále udržován pokoj, v němž Coco léta bydlela. Tady také zemřela. Kdo by neznal její příběh, je natočený docela autentický film, který stojí za to. Za sebe mám prostě ráda silné ženy, které se z toho života nepo….. a prostě vybudovaly něco velkého, co tu po nich navždy zůstane, i přes nepřízeň osudu, která je provázela. Známých módních domů je tu fůra. Třeba Dior nebo oblíbený Louis Vuitton… Obě značky mají ve městě své muzeum. Dále butik Yves Saint Laurent, Chloe, Elie Saab…No prostě samá drahá krása. Takový fashion week právě v Paříži bych někdy chtěla zažít. Nebo alespoň módní přehlídku Chanel.
V Paříži najdete opravdu hodně značek, i místních menších, o kterých už se nebudu ani rozepisovat. Co mně ale hodně baví, jsou vintage krámky, nebo víkendové trhy, kde kousky od slavných návrhářů objevíte za pár eur.

Sem raději nechoďte / Entrée Interdite

Jestli jste čekali doporučení na kluby nebo špatné restaurace, ano jistě i tady nějaké jsou. Já teď budu ale mluvit o bezpečnosti. Jak víme, v Paříži se v posledních letech dějí věci… které námi nejednou otřásli.
Doporučila bych vyhnout se Boloňskému lesíku Bois de Boulogne… tady jsem vždy potkala spoustu opilců, narkomanů, sebeukáječů na veřejnosti… a takové ty partičky které okrádají lidi. Jistě jsou tady hezčí parky, kde si udělat piknik, než tady. Bohužel za poslední roky a s přílivem přistěhovalců se tady tvoří tzv. NO-GO zóny. Místa, kam je rozhodně lepší nechodit. Vypíšu vám tedy čtvrti, nebo okrsky, kterým je lepší se úplně vyhnout. Patří mezi ně jižní předměstí Essone a jeho části Grigny, Érvy a Courcouronnes. Dále Les Halles, Saint – Denis, Sevran.. a bohužel také 18., 19. a 20. pařížský okrsek. Nebudu psát s kým je hlavní problém a co se vám tu může stát. Jelikož nejsem žádný rasista a tím že tam nechodím, jsem problém nikdy neměla, nebudu nikoho poštvávat proti někomu jinému. Informací je všude dost. Každopádně… I můj milovaný malebný Montmartre je lepší v posledních letech po setmění vynechat.

Pár krásných fotek na zlepšení nálady…..

Ville des surprises / Město, které překvapí

Pokud hledáte město, které vás vždy překvapí a nikdy se tam nebudete nudit…
nikdy jej neprojdete celé, i kdybyste sem jezdili celý život…
a vždy v něm bude pulzovat vzrušující energií, je to právě Paříž.
Tak moc jsem toho nezmínila a ani by to nešlo, je toho totiž tolik, … Snad vás neodradil poslední odstavec. Zas tak kritické to tady není.

Víte co nejraději dělám já, když jsem v Paříži? Odpočívám. Chodím po ulicích a kochám se domy kolem sebe. Lidmi kolem sebe. Atmosférou. A objevuji místa, na kterých jsem ještě nebyla.
Paříž je i pro mě z části povrchním městem, které dělá mnoho věcí zbytečně a lpí na věcech, se kterými nesouzním. Ale je to město, které není jako žádné jiné. A tak rozhodně stojí za návštěvu.

Jestli budete chtít nějaký TIP v Paříži, nebojte se napsat do komentářů.

Pro dnešek už se loučím a těším se zase příště.

Au revoir

Martina Borníková
Jsem žena, která věří na zázraky. Život je sám o sobě prázdné plátno, které můžeme s vášní, pokorou, touhou a sílou vymalovat svými splněnými sny. ❀

Komentáře: 4

  1. Moc pěkný článek. Chystám se zrovna koncem týdne na prodloužený víkend do Paříže. Jedu asi po 20 letech.. Ráda bych krom obvyklého mrkla na nějaký ten trh, ideálně v té Latinské čtvrti. Ta byla krásná. A chystám se do pařížských katakomb. Ty mě už dlouho lákají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *